عمر مفید با‌کیفیت‌ترین باتری‌ها هم معمولا از 3 سال فراتر نمی‌رود. بسیاری از کسانی که چند سال تجربه رانندگی دارند با مشکل خالی شدن باتری ماشین روبه‌رو شده‌اند. آیا راهی وجود دارد قبل از خالی کردن باطری ماشین در جریان این اتفاق قرار بگیریم؟ چگونه می‌توان جلوی خالی شدن باتری خودرو را گرفت؟ در ادامه با سرویسکار همراه باشید تا به این سوالات و پرسش‌های دیگر درباره خالی کردن باتری پاسخ دهیم.

 

از کجا بفهمیم ماشین باتری خالی کرده؟

خالی شدن باتری ماشین خیلی از اوقات بدون نشانه قبلی اتفاق می‌افتد. اما در مواردی هم نشانه‌هایی وجود دارند که قبل از خالی کردن باطری ماشین خودنمایی می‌کنند. سه نشانه اصلی وجود دارند که وقتی باتری ضعیف می‌شود، رخ می‌دهند که عبارت‌اند از:

 • روشن شدن ماشین بعد از چند بار استارت زدن
 • خاموش شدن ماشین بلافاصله بعد از روشن شدن
 • روشن شدن چراغ‌های ماشین با نور کم
 

معمولا در فصل سرما باتری خیلی زود به‌خواب می‌رود. این موضوع باعث می‌شود تا چند بار بعد از استارت زدن ماشین روشن نشود. ان اتفاق نشانه آشکاری از ضعیف شدن باتری خودرو است. علاوه بر آن گاهی اوقات با استارت زدن، ماشین روشن می‌شود؛ اما بلافاصله خودرو خاموش می‌شود. این یعنی باتری آنقدر توان دارد که برق لازم برای استارت زدن خودرو را تامین کند؛ اما در عین حال ضعیف بودن آن باعث می‌شود خیلی زود موتور از کار بیفتد. اگر چراغ‌های ماشین روشن نشود یا شدت نور آن کم باشد هم نشانه آشکاری خالی شدن قریب‌الوقوع باتری است.

علائم خالی شدن باتری خودرو را نیز می‌توان به‌صورت زیر برشمرد:‌

 • استارت نخوردن ماشین

وقتی استارت می‌زنید، باتری برق مورد نیاز برای جرقه زدن شمع‌ها را به‌منظور شکل‌گیری عملیات احتراق در موتور خودرو تامین می‌کند. خالی کردن باتری ماشین باعث می‌شود که فرآیند جرقه زدن شمع‌ها اتفاق نیفتد. در نتیجه ماشین استارت نمی‌زند.

 • متورم شدن بدنه باتری

متورم یا دفورمه شدن بدنه نشان‌دهنده تجمع گاز هیدروژن درون باتری است. این اتفاق معمولا در اثر شارژ شدن بیش از حد دینام و ناتوانی باتری از دفع گازها رخ می‌دهد. اتفاقی که باعث متورم شدن بدنه باتری و خالی شدن آن می‌شود.

 

دفورمه شدن باتری ماشین

 

 • بوی نامطبوع باتری خودرو

بوی نامطبوع شبیه به تخم مرغ فاسد شده در اثر نشت اسید باتری به‌مشام می‌رسد. سولفید هیدروژن موجود در اسید باتری باعث انتشار این بوی نامطبوع می‌شود. اتفاقی که نشانه مهمی از خالی شدن باتری ماشین است.

 • خوردگی پایانه‌های باتری ماشین

اگر در بررسی پایانه‌های باتری ماشین متوجه وجود پودر سبز یا آبی رنگ روی آن‌ها شدید، این اتفاق را باید به‌منزله زنگ زدن یا خوردگی پایانه‌ها در نظر بگیرید. اتفاقی که نشانه خرابی و خالی کردی باطری ماشین است.

 

خوردگی پایانه‌های باتری

 

علت خالی شدن باتری ماشین چیست؟

آشنایی با دلایل خالی شدن باتری خودرو پراید، پژو و … در شناسایی راه‌های جلوگیری از این اتفاق تاثیرگذار است. چند عامل کلیدی را می‌توان برای این منظور ذکر کرد که عبارت‌اند از:

 • روشن گذاشتن چراغ‌ها بعد از خاموش کردن ماشین
 • روشن نکردن ماشین برای چند روز پیاپی
 • خراب شدن دینام خودرو
 • پایان عمر مفید باتری
 • خالی شدن باتری ماشین در هوای سرد یا گرم

در این قسمت لازم است که هر یک از موارد پنج‌گانه خرابی باتری را بررسی کنیم.

1. روشن گذاشتن چراغ‌ها بعد از خاموش کردن ماشین

یک سهل‌انگاری کوچک می‌تواند هزینه خرید یک باتری جدید را روی دست شما بگذارد. اگر بعد از خاموش کردن ماشین، چراغ‌های آن را خاموش نکنید، افت ولتاژ باتری ماشین را شاهد خواهید بود. خیلی طول نمی‌کشد که در این حالت باتری کاملا خالی شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از خاموش کردن ماشین ضبط، چراغ‌ها و سایر قطعات الکترونیکی خودرو را خاموش کنید.

 

چراغ خودرو

 

2. روشن نکردن ماشین برای چند روز پیاپی

حتی اگر ماشین خاموش باشد، باتری آن به‌مرور زمان خالی می‌شود. دقیقا مانند تلفن همراه که حتی اگر از آن استفاده نکنید، شارژ آن کاهش می‌یابد. بنابراین کافیست چند روز استارت نزنید. خیلی زود شارژ باتری خالی می‌شود و باید به‌دنبال راه چاره‌ای برای این مشکل باشید.

 

3. خراب شدن دینام خودرو

همان‌طور که می‌دانید، وقتی خودرو روشن است، دینام مسئولیت شارژ کردن باتری را بر عهده دارد. در این حالت اگر دینام خراب شود یا به‌هر دلیل ارتباط بین باتری و دینام مختلف گردد، باتری شارژ نمی‌شود. در حالی که همزمان باتری برق مورد نیاز بخش‌های مختلف خودرو را تامین می‌کند و با افت ولتاژ روبه‌رو می‌شود. به این ترتیب خیلی زود شاهد خالی شدن باتری ماشین خواهید بود.

 

4. پایان عمر مفید باتری

همان‌طور که اشاره کردیم، باتری خودرو در حالت عادی بین 2 تا 3 سال عمر می‌کند. وقتی عمر مفید باتری به پایان می‌رسد، باید منتظر خوردگی پایانه‌های آن یا دفورمه شدن آن در اثر تجمع گاز درون باتری باشیم. این اتفاق با خالی کردن باطری ماشین همراه می‌شود و باید به فکر تعویض آن باشید.

 

پایان عمر مفید باتری ماشین

 

5. خالی شدن باتری ماشین در هوای سرد یا گرم

خالی شدن باتری خودرو تا حدی تحت تاثیر شرایط آب‌وهوایی هم قرار دارد. سرمای بیش از حد باعث افت ولتاژ باتری ماشین می‌شود. در عین حال گرمای زیاد هم موجب آسیب دیدن قطعات داخلی باتری می‌گردد. موضوعی که ممکن است باعث خالی شدن باتری شود.

 

چگونه ماشینی که باتری خالی کرده را روشن کنیم؟

ساده‌ترین راه برای روشن کردن ماشینی که اصطلاحا باتری آن خوابیده، هل دادن است. با کمی هل دادن ماشین و استارت زدن حین حرکت معمولا خودرو روشن می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در این حالت حتما خودرو را حداقل برای مدت 15 دقیقه روشن نگه‌دارید تا باتری شارژ شود.

اگر ولتاژ باتری کمتر از 12.2 ولت باشد، باید از روش باتری به باتری برای شارژ کردن آن استفاده کنید. در عین حال اگر ولتاژ به مقدار کمتر از 10.5 ولت برسد، به احتمال زیاد صفحات باتری سولفاته می‌شوند و دیگر امکان کابل به کابل کردن برای شارژ باتری وجود ندارد. در این حالت باید به فکر تعویض آن باشید.

 

باتری به باتری کردن

 

برای باتری به باتری کردن ماشین باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یک جفت کابل اتصال باتری به باتری یا جامپر سالم تهیه کنید.
 2. ماشین‌ها را به‌گونه‌ای پارک کنید که کاپوت آن‌ها حدود نیم متر با هم فاصله داشته باشند.
 3. مطمئن شوید که هر دو ماشین خاموش هستند.
 4. پایانه‌های مثبت و منفی باتری را به ترتیب با نماد + (POS) و – (NEG) شناسایی کنید.
 5. کابل جامپر قرمز را به پایانه مثبت باتری مرده وصل کنید و سر دیگر کابل را به باتری شارژ وصل کنید.
 6. کابل جامپر مشکی را به پایانه منفی باتری سالم و شارژ وصل کنید.
 7. سر دیگر کابل منفی را به یک سطح فلزی بدون رنگ در بدنه ماشین با باتری خالی کرده وصل کنید.
 8. خودرو با باتری شارژ را روشن کنید و چند دقیقه صبر کنید تا باتری شارژ شود.
 9. بعد از چند دقیقه خودروی دیگر را روشن کنید.
 10. اگر خودرو روشن شد، بدون خاموش کردن آن‌ها ابتدا کابل مشکی و سپس قرمز را جدا کنید.
 11. مراقب باشید که کابل‌ها به هم برخورد نکنند.
 12. دقیقه صبر کنید تا دینام به طور کامل باتری را شارژ کند.
 

 

چطور از خالی شدن باتری ماشین جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین رعایت چند نکته مهم مفید است که عبارت‌اند از:

 • قبل از خاموش کردن ماشین، چراغ‌‌ها و ضبط را خاموش کنید.
 • برای طولانی مدت کولر ماشین را روشن نگذارید.
 • حتما هر دو یا سه روز یکبار خودرو را برای چند دقیقه روشن کنید.
 • هر از گاهی سطح باتری را تمیز کنید.
 • در فواصل زمانی مشخص اقدام به شارژ کردن باتری کنید.
 • جلوی داغ شدن بیش از حد ماشین به خصوص در فصل تابستان را بگیرید.

 

کلام پایانی

در این مطلب نشانه‌ها و دلیل خالی شدن باتری ماشین اتومات و دنده‌ای را بررسی کردیم. با رعایت نکاتی که در این مطلب ذکر کردیم، می‌توانید جلوی خالی شدن زود هنگام باتری را بگیرید. اما باید توجه داشته باشید که بعد از سپری شدن 2 سال از عمر مفید باتری، باید منتظر خالی کردن آن باشید. پیشنهاد می‌کنیم در زمان تعویض، به‌سراغ برندهای شناخته شده بروید که باتری‌های باکیفیت روانه بازار می‌کنند. در این صورت دغدغه چندانی از بابت خرابی زودهنگام باتری نخواهید داشت.